Ušetřete

ČR je pračka předělaných vozidel aneb Jak se nenechat napálit?

Zúčastnili jsme se tiskové konference pořádané společností Cebia na téma Jak se bránit nákupu špatných ojetých vozidel. Přinášíme vám výstup v podobě statistik, rizik a řešení.

Odměnit autora
Poslat autorovi přímou platbu 25 Kč jako odměnu za tento článek. Více informací
?

Na začátek vám přinášíme několik zajímavých čísel. V roce 2011 byla 1/3 nově přihlášených vozů starších deseti let. Průměrná doba stáří aut v České republice je 13,83 let (na konci roku 2011). V letech 2006 – 2008 rapidně rostly počty dovezených vozů ze zahraničí. Ročně se u nás prodá 4× více ojetých vozů ve srovnání s novými. V západních zemích je tento poměr 2:1.

plk. Mgr. Pavel Hanták, mluvčí PČR ÚOOZ, řekl, že počet odcizených vozidel v ČR v posledních letech klesá, ALE čeští zloději kradou více v zahraničí. Dále rostou pojistné a leasingové podvody. Mezi rizikové regiony patří: Praha, Středočeský, Ústecký, Liberecký a Moravskoslezský kraj.

Bohužel nemáme legislativně vyřešeno několik věcí – držení přístrojů sloužících (evidentně) ke krádeži vozidla není trestné. Rozdílná trestní sazba za krádež vozidla a nedovolené užívání cizí věci.

Ing. Martin Pajer, ředitel Cebia s.r.o., dlouhodobě upozorňuje na zkaženost trhu s ojetými vozidly v ČR. Téměř každé druhé vozidlo (42 %) má upravený tachometr a každé páté vozidlo má upravený rok výroby. Celé problematice nahrávají dva fakty – snadná legalizace odcizených vozidel a stáčení tachometrů, které není trestné! Přičemž stáčení tachometrů je 3× výnosnější obchod než samotné krádeže automobilů.

Jaká rizika na nás čekají při nákupu ojetého vozidla?

Stočený tachometr – průměrně se tachometry stáčí o 100 000 km, ale i více. Důvodem je vyšší cena prodávaného vozidla.

Omlazené vozidlo – cena vozidla se odvíjí od data 1. registrace vozidla, což je jediný údaj, který se nyní uvádí v technickém průkazu. 20 % vozů kontrolovaných spol. Cebia je tzv. omlazeno. Mezi rokem výroby a datem 1. registrace může být až rok rozdíl. U jednoho vozu se ale setkáváme až se čtyřmi daty:

  • Datum výroby
  • Datum prodeje
  • Datum 1. registrace 
  • Datum 1. registrace v ČR

Vozidlo s nejasným původem ze zahraničí – hrozba koupě vozidla, které nebylo v cizině nikdy přihlášeno nebo bylo vyřazeno z registru následkem totální havárie. České úřady toto nekontrolují a je pouze na zákazníkovi, zda si vůz nechá prověřit.

Vozidlo s pozměněnými identifikačními znaky – evidenční kontroly nekontrolují originalitu vozidla, porovnávají pouze VIN kód ve vozidle a v technickém průkazu. V ČR tak nemáme žádný systém či zákonný postup kontroly při přihlašování dovozeného vozidla ze zahraničí. Logickým požadavkem policie je, aby taková kontrola vznikla a byla pod dohledem státu.

Kupující by měl původ vozu zkoumat před jeho koupí, nikoli po ní. Zákazník riskuje ztrátu všech finančních prostředků při zabavení vozu, u kterého se prokáže, že je kradené.

Pomocná ruka

Cebia již 4. rokem provozuje internetový systém AUTOTRACER na adrese www.zkontroluj­siauto.cz, který na základě zadání VIN zobrazuje záznamy o historii vozidla. Cílem systému AUTOTRACER je poskytnutí maximálního množství informací o historii ojetých vozidel, aby si každý mohl vozidlo před nákupem z pohodlí domova zkontrolovat.

Systém AUTOTRACER zobrazí uživateli především tyto informace o zadaném vozidle: přesný rok výroby, kontrolu u leasingových společností, informaci, zda automobil není evidován jako odcizený na území ČR a SR, průběžné stavy tachometru v čase, případně i servisní záznamy a další užitečné informace. V rámci každého prověření zákazník získá podrobný obrázkový návod, jak vozidlo fyzicky zkontrolovat a ověřit si pravost identifikačních znaků (ražby VIN, štítků a svárů karoserie).

Prodejce ojetých vozidel může využít produkt Cebia REPORT, jehož výstupem je OSVĚDČENÍ, které hodnotí vozidlo 1 – 5 hvězdičkami a shrnuje nejdůležitější výstupy z historie vozidla ze systému AUTOTRACER. V sou­časné době má přístup do systému Cebia REPORT již více než 700 firem v ČR.

Cebia se v r. 2011 spojila s největším a nejnavštěvovanějším inzertním portálem v ČR – Sauto.cz. Cílem této spolupráce je zkvalitnění inzerátů s ojetými vozidly a zvýšení ochrany spotřebitele před falešnými nebo nepravdivými inzeráty. Každý prodejce má možnost ke svému inzerátu toto hodnocení ve formě OSVĚDČENÍ Cebia REPORT přiložit.

„Jako největší inzertní server na prodej ojetých a nových automobilů cítíme povinnost nabízet našim uživatelům co největší možnost bezpečí. Toho jsme dosáhli díky spojenectví se společností Cebia. Díky tomu jsme mohli uživatelům, ale i klientům Sauto.cz nabídnout zase něco navíc. Každý zájemce o koupi vozidla hned uvidí, že automobil, o který má zájem, je ověřený a může prodejci důvěřovat. Naším cílem je, aby OSVĚDČENÍ Cebia REPORT mělo na Sauto.cz co nejvíce inzerátů,“ řekl Michal Zadák, manažer serverů Sauto.cz a Smoto.cz.

Odměnit autora
Poslat autorovi přímou platbu 25 Kč jako odměnu za tento článek. Více informací
?
3 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 17. 4. 2012 22:26

Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem