4x4

4×4 je označení pro pohon všech kol. Automobily s pohonem všech kol jsou pak označovány jako 4×4, 4WD, AWD, nebo hovorově „čtyřkolky“. Automobily s tímto pohonem jím jsou vybaveny pro výrazné zlepšení trakčních schopností vozu, tedy přenosu síly motoru na povrch, po kterém se automobil pohybuje. Typické je použití u terénních automobilů (osobní i nákladní), které jsou předurčeny pro jízdu na površích se sníženou přilnavostí (bahno, písek, šotolina, sníh) a obtížným terénem (prudká stoupání, terénní zlomy, vodní brody). Z prvého důvodu je tímto pohonem vybavena i celá řada „silničních“ osobních automobilů. Některé automobilky si právě na tomto pohonu postavily svoji image a produkují auta téměř výhradně s pohonem všech kol (Audi, Jeep, Subaru, Suzuki, Land Rover). 

Pohon všech kol může být vyroben podle několika konstrukcí. Každá má ale vždy oba nápravové diferenciály. U terénních automobilů rozeznáváme dvě nejtypičtější, ne však jediné konstrukce – AWD a 4WD.

Zdroj: Wikipedia

Články          

Video: Mitsubishi Lancer Evo – výběr testů

V 2. díle videoseriálu o voze Mitsubishi Lancer Evo z let 1998–2000 nakoukneme do dobových testů. Jak Evo hodnotili Němci, Britové a Japonci? Sledujte!

Video: Mitsubishi Lancer Evo gr. A & Tommi Mäkinen

V 1. díle videoseriálu o voze Mitsubishi Lancer Evo z let 1998–2000 nakoukneme do MS rally, kde s tímto vozem úspěšně bojoval finský pilot Tommi Mäkinen. Pozor, téma obsahuje šťavnaté dobové záběry z testování a závodů!

VIDEO: Mercedes-Benz G 500 4×4² ve výběhu

Tohle auto určitě nepotřebujete. Vždyť k nastoupení do kabiny jsou nutné štafle. Je obscénní. Zvlášť v té žluté. A protože zakázané ovoce chutná vždycky nejvíc, přinášíme vám malou ochutnávku.

VIDEO: Drž sešlápnutý plyn a důvěřuj autu

To radí bývalá rally závodnice Minna Sillankorva muži, který sedí za volantem nejsilnějšího Range Roveru a má minimum zkušeností s jízdou na sněhu a ledu.

Jaguar Land Rover Experience – kočky by žraly naftu

Jaguar Land Rover pořádal na polygonu Autodromu Most akci zvanou Experience, kde si zákazníci vyzkoušeli aktuální modely a to i v krizové situaci. My jsme se akce s chutí zúčastnili a došli jsme k překvapivému závěru, že Jaguarům sluší dieselové motory. Jak se něco takového mohlo stát? Čtete naše postřehy.
Archiv článků s nálepkou 4x4