Jaguar

Jaguar Cars Limited, zkráceně Jaguar, je britská automobilová firma zabývající se výrobou luxusních a sportovních automobilů, sídlící v Coventry v Anglii. Byla založena v roce 1922 Sirem Williemem Lyonsem a Williamem Walmsleym jako Swallow Sidecars Company, před přechodem na výrobu automobilů zaměřenou na výrobu motocyklových sajdkár. Na Jaguar Cars Limited byla přejmenována v roce 1945. 

V roce 1966 podnik splynul s koncernem British Motor Corpoation, který se v roce 1968 spojil s výrobcem nákladních vozů Leyland a vytvořil koncern British Leyland Motor Corporation. V něm Jaguar setrval do roku 1984, kdy došlo k osamostatnění automobilky. Krátké období nezávislosti skončilo v roce 1989, když Jaguar koupil americký nadnárodní koncern Ford. V roce 2008 koupila Jaguar, společně s britskou automobilkou Land Rover, za 2,3 miliardy dolarů indická společnost Tata Motors.

Modely Jaguar na TopDrive.cz

Zdroj: Wikipedia

Články          

VIDEO: Je tam manuál nebo automat?

Po Nürburgringu se prohání Jaguar F-Type roadster, ve kterém by automobilka měla testovat manuální převodovku. Je tomu skutečně tak? Nastražte uši a poslouchejte.

Jaguar Lightweight E-Type – nové padesát let staré auto

Upozornění: tento článek je určen pouze milovníkům starých aut, opravdovým entusiastům, kterým koluje v žilách benzín místo krve.

Jaguar F-Type Project 7 – první vlaštovka z nového oddělení speciálních vozů

Fantastický roadster F-Type přichází v ještě lepším balení. Je odkazem nejen na minulost, ale také příslibem do budoucnosti, neboť je prvním vozem nově vzniklého oddělení Jaguar Land Rover Special Operations. Project 7 je nabízen s větším výkonem, více karbonovými díly a v omezeném počtu.

Ženevské okénko – nejluxusnější a nejrychlejší automobily

Přinášíme vám přehled těch „nej“ automobilových novinek – od Bugatti po Rolls-Royce, které se právě nyní představují na ženevském autosalonu.

Jaguar XFR-S Sportbrake řeší rodinnou otázku výkonem

Touha vlastnit auto s výkonem více jak 500 koní je skvělý nápad, který zbledne ve chvíli, když potřebujete přivézt pračku. Ti chytřejší mají pro takové případy druhý vůz. Ti pragmatičtější z nás si koupí super-kombi. Právě té druhé skupině řidičů má Jaguar konečně co nabídnout.
Archiv článků s nálepkou Jaguar