kabriolet

Kabriolet (cabriolet) je otevřený osobní automobil se sklápěcí střechou. Střecha může být plátěná nebo pevná z oceli nebo jiných materiálů. V případě pevné střechy se užívá také označení Kupé kabriolet (CC). 

Střecha může být snímána strojně, kdy se skládá do zavazadelníku automobilu, nebo ručně, kdy se sejme buď vcelku, nebo se rozebere na části (v této variantě většinou není řešeno převážení střechy, takže je nutné ji nechat doma – tato varianta střechy se nazývá hardtop). 

Tvary karoserie kabrioletu většinou vychází z karoserie kupé, proto má nejčastěji dvoje dveře. Nevýhodou oproti kupé bývá větší váha vozu a menší zavazadelník. Vůz bývá často řešen jako dvoumístný s dalšími dvěma nouzovými sedadly. 

Supersportovní kabriolety bývají často označeny „Spider“ nebo „Spyder“. Kabriolet pouze se dvěma sedadly, pro řidiče a spolujezdce, se nazývá roadster. Typickým roadsterem jsou například Mazda MX-5 nebo BMW Z3 nebo Z4.

Zdroj: Wikipedia

Články          

Aston Martin V12 Vantage S Roadster – čisté emoce

S nápisem Hand built in England, atmosférickým dvanáctiválcem a otevřeným nebem nad hlavou přijíždí poslední počin z dílen Aston Martin.

Audi S3 – čtyřikrát jinak

V Ingolstadtu se trochu nenápadně rozhodli, že vytvoří hned čtyři deriváty svého peprného modelu S3. Jaké to jsou a který si vybrat? Čtěte našeho průvodce.

MINI Superleggera Vision přináší minimalismus a emoce

Přehlídka Concorso d´Eleganza Villa d´Este je jak o starých automobilech, tak zároveň o konceptech představujících budoucnost. Letos bude jedním z takových konceptů roadster MINI, který dokonale skloubí minulost s budoucností.

Porsche Boxter od Porsche Exclusive

Katalog Porsche obsahuje řadu položek, jak v kolonce lak karoserie, tak v barvách interiérů. To ale není všechno, pro ty nejnáročnější je tady Porsche Exclusive.

TEST: BMW 435i cabrio

Vzhledem k blížícímu se létu je nejvyšší čas se podívat po něčem rychlém a bláznivě romantickém. Bez střechy, pochopitelně. Kabriolet BMW 435i s pevnou skládací střechou rádi využijete i na podzim a někteří dokonce po celý rok.
Archiv článků s nálepkou kabriolet