kabriolet

Kabriolet (cabriolet) je otevřený osobní automobil se sklápěcí střechou. Střecha může být plátěná nebo pevná z oceli nebo jiných materiálů. V případě pevné střechy se užívá také označení Kupé kabriolet (CC). 

Střecha může být snímána strojně, kdy se skládá do zavazadelníku automobilu, nebo ručně, kdy se sejme buď vcelku, nebo se rozebere na části (v této variantě většinou není řešeno převážení střechy, takže je nutné ji nechat doma – tato varianta střechy se nazývá hardtop). 

Tvary karoserie kabrioletu většinou vychází z karoserie kupé, proto má nejčastěji dvoje dveře. Nevýhodou oproti kupé bývá větší váha vozu a menší zavazadelník. Vůz bývá často řešen jako dvoumístný s dalšími dvěma nouzovými sedadly. 

Supersportovní kabriolety bývají často označeny „Spider“ nebo „Spyder“. Kabriolet pouze se dvěma sedadly, pro řidiče a spolujezdce, se nazývá roadster. Typickým roadsterem jsou například Mazda MX-5 nebo BMW Z3 nebo Z4.

Zdroj: Wikipedia

Články          

Ferrari 488 Spider oficiálně

Ferrari u každé generace Spideru uvádí, že je aerodynamicky nejúčinnější. Nový 488 Spider není výjimkou. Jak si z pohledu parametrů stojí vedle berlinetty 488 GTB?

Komu je určeno Porsche Boxster Spyder

Varování: redakce TopDrive má vážné důvody se domnívat, že pokud milujete řízení, je vůz Porsche Boxster určen právě vám. Zkontrolujte prosím, zdali nepatříte mezi vymezenou skupinu potenciálních kupců.

KIA Elan – Lotus made in Korea

Tenhle model od KIA Motors určitě neznáte, to byste museli být opravdovými znalci aut nebo kronikáři značky Lotus. To je důvod, proč jsme jej vyhrabali z hrobu automobilové historie. Není to žádná kopie, ale skutečný Lotus, jen ho nevyrobili Britové, i když původně…

Porsche Boxster Spyder – vítězství hmotnosti nad luxusem

Většinou je to přesně naopak – luxusní výbava je zabijákem hmotnosti a tedy i jízdních vlastností, ne však v případě odlehčeného Boxsteru. Manuálně ovládaná střecha, žádné audio ani klimatizace! A samé lepší komponenty.

Kupujeme Audi TT Roadster

Krátce před koncem roku 2014 jsme vám přinesli reportáž z oficiálního českého představení coupé řady TT, nyní přichází na náš trh jeho otevřená verze Roadster. Zkoušeli jsme, na kolik korun přijde střídmě vybavený model.
Archiv článků s nálepkou kabriolet        
Ušetřete